Orak Hücreli Anemi Belirtileri nelerdir?..Tedavisi Nasıldır?..

BELİRTİLERİ
(Bebek) 6 aylık olana kadar genellikle semptom oluşmaz. Orak hücreli anemi, kişileri farklı şekillerde etkiler. Bazı kişilerde çok az etki görülür ve bu kişiler bunlarla kendileri baş edebilirler. Bazı kişilerde ise orak hücre krizle¬rinden kaynaklanan şiddetli ağrılar olur ve bu kişilerin hastanede tedavi görmeleri gerekir.

Eklemler, sırt, karın ve göğüste şiddetli ağrı periyodları (dönemleri), orak hücreli aneminin en yaygın semptomlarıdır. Bu krizler tedavi edilmezse, dokular kalıcı olarak tahrip olabilir. Krizler, bir enfeksiyon esnasında ya da bir yaralanmadan sonra daha yaygın olarak görülür.
Herhangi bir enfeksiyon anemiyi kötüleştirebilir. Menejit ve pnömoni (zatürreee) gibi bakteriyel enfeksiyonlar, orak hücreli anemili olan infantlar (bebekler) ve küçük çocuklar arasında daha yaygındır ve bu bebekler ile çocukların ölümlerinin önde gelen nedenidir.

Diğer semptomlar sinir tahribini, gecikmiş büyüme ve gelişmeyi ve bacaklarda deri (cilt) ülserlerini (yaralarını) kapsar. Bunlara ek olarak, erkeklerde uzun süren, ağrılı ereksiyonlar ; infantlarda (bebeklerde) ağrı yapan el ve ayak parmakları şişmeleri görülebilir ve yetişkinler de safra kesesi taşına karşı daha eğilimli olabilirler. Hamilelik (gebelik), yüksek irtifa, ameliyat, anestezi ya da enfeksiyon semptomları kötüleştirebilir veya semptomların daha sık görülmesine neden olabilir.

TEDAVİSİ

Komplikasyonları önleyen ve acıyı hafifleten birçok tedavi mevcuttur fakat orak hücreli anemisi olan insanlar iyileştirmenin yolu yoktur. Bazı kişiler, kemik iliği nakliyle iyileştirilebilir. Çoğu kişi için tedavinin amacı, krizleri önlemektir.

Şimdi, krizlerin sayısını azaltmak için hidroksiüre olarak adlandırılan etkili bir ilaç mevcuttur. Şiddetli ağrıya neden olan krizler; ağrı giderici ilaçlar, intravenöz sıvılar ve oksijenle tedavi edilir. Enfeksiyondan şüphelenilirse, antibiyotik verilir ve anemi çok şiddetli bir hal alırsa, kan transfüzyonu (nakli) yapılır.

Enfeksiyonu önleme; Haemophilus influenzae bakterisi, hepatit B ve pnömoniye (zatürreeeye) karşı bağışıklamalarla 2 aylıkken başlar. Bebekler 4 aylıkken günlük dozlar halinde antibiyotik penisilin almaya başlamalı ve bu dozları almaya yetişkinliğe kadar devam etmelidirler. (Hayatta) Daha sonra, grip aşıları da önemlidir.

Kırmızı kan hücrelerinin kümelenmesini önlemeye yardımcı olmak için, günde en az 2 quart (yaklaşık 2 litre) su içiniz ve oksijen gereksiniminizi arttıran fazla çaba gerektiren egzersizlerden kaçınınız. Diş eti enfeksiyonlarını önlemek için diş hijyeninize (temizliğinize) özel bir dikkat gösteriniz ve bir hastalık, enfeksiyon ya da yaralanma tedavisi için hemen doktorunuzu görünüz. Bir medikal kimlik madalyonu takmak (kullanmak), bir orak hücre krizinde hayatınızı kurtarabilir.

     

  • İlginizi Çekecek Rastgele konular

  • Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış.

    Yorum yapın


    ikaz Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini yitirebilir . Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor konsültasyonunun yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Saygılarla Cokozeliz.Net yönetim ...