Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir. Etkileri ne kadar sürer

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyaljide en etkili tedavi yöntemi sağlıklı bir diyet, dengeli egzersiz, ve istirahattir.

Diyetinizde geniş bir meyve ve sebze çeşitliliği bulunmalıdır. Bu yiyecekler, kaslarınıza yardımcı elementler ve mineraller sağlar. Ayrıca, meyve ve sebzelerde bulunan lifler sindirim sisteminize yardımcı olurlar.

Egzersiz, özellikle sinir sisteminde bulunan biyokimyasalların seviyesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle fibromiyalji hastalığı olan kişilerde, düzenli egzersizle semptomların hafiflediği gözlemlenmiştir. Fibromiyalji özellikle kaslarda ve eklemlerde görüldüğü için, doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli bir egzersiz programına başlamalısınız. Eklemlerinizi incitmeyecek egzersiz programlarını tercih etmelisiniz.

İstirahat de fibromilyaljinin tedavisinde en az diyet ve egzersiz kadar önemlidir. Uykunuzun yeterli düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Akşamları, kahve gibi uyarıcı içeceklerden ve yiyeceklerden ve belirli ilaçlardan uzak durmalısınız.

Eğer diyet, egzersiz ve yeterli istirahat semptomların azalmasına yardımcı olmuyorsa, doktorunuz ilaç tavsiye edebilir. Doktorunuzun önereceği ilaçlar, depresyon dışındaki sancıların yok olmasına yardımcı olacak antidepresanlar, kas gevşeticileri, ve anti-inflamatuvar ilaçlar olabilir.

Doktorunuz, ayrıca sancıları ve yorgunluğu ortadan kaldırmak için başka yollar bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir fizik terapisti tarafından önerilecek, masaj terapi veya evde yapabileceğiniz bir egzersiz programı işe yarayabilir.

Etkileri ne kadar sürer?

Fibromiyalji kronik bir rahatsızlıktır. Semptomlar bazen hafifler, bazen de çok şiddetlenir, ancak bu durum aylarca, yıllarca sürebilir. Fibromiyalji, yaşam kalitesini düşürmesine rağmen, yaşam süresini kısaltmaz.

Konu için yapılan aramalar

     

  • İlginizi Çekecek Rastgele konular

  • Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış.

    Yorum yapın


    ikaz Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini yitirebilir . Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor konsültasyonunun yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Saygılarla Cokozeliz.Net yönetim ...