Lomber Ponksiyon ( Belden Sıvı Alınması ) Girişimi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Lomber (lumbar) ponksiyon, hekimlerin beyin-omurilik sıvısı (BOS) örneği elde etmek için başvurdukları bir girişimdir. BOS, beyin ve omuriliği çevreleyen sıvıdır ve beynin ventrikül adı verilen özel bölgelerinde üretilir. BOS, ventriküllerden aşağı doğru, omurilik çevresindeki alana akar. Genellikle berraktır ve az miktarda protein ve şeker (glukoz) içerir.

LOMBER PONKSİYON GEREKÇELERİ
Menenjit şüphesi
Lösemi ya da lenfoma
Multipl skleroz, nöropati, tekrarlayan nöbetler gibi nörolojik hastalıklar yönünden değerlendirme
Kaynağı bilinmeyen ateş
Lomber ponksiyon, bazı ameliyatlarda spinal anestezi (subaraknoid blok olarak da adlandırılır) uygulamasında anesteziyologların da başvurduğu bir işlemdir.
Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları bazen lomber ponksiyon iğnesi ile doğrudan BOS a uygulanır. Böylece gerekli olduğunda ilaç BOS a serbestçe geçerek beyne ve omuriliğe ulaşabilir.
LOMBER PONKSİYON SIRASINDA NE OLUR?
Lomber ponksiyon yapılırken yan yatılır ya da oturulur. Sırta bir antiseptik solüsyon sürülür. Deri içine lokal anestezik enjekte edilir. Deri uyuştuktan sonra, kalça kemiklerinin hizasında, omuriliğin sona erdiği noktanın altından bele ince bir iğne batırılır. BOS a ulaşılana kadar iğne hafifçe ileriye doğru itilir. Test yapılmak üzere, 1-2 çay kaşığı miktarında sıvı, özel steril tüplere akıtılır. Ameliyat için spinal anestezi uygulamasında ise BOS alınmaz, bunun yerine anestezik ilaç doğrudan BOS a verilir; ilaç etkisiyle bacaklar ve kalçanın uyuştuğu hissedilir.
Bazen lomber ponksiyon işlemi zordur. Belinden ameliyat geçirmiş kişiler, skolyoz (kamburluk) gibi sırtında şekil bozukluğu olanlar, gebeler ya da çok şişman hastalarda, lomber ponksiyonda zorluk çıkma olasılığı daha fazladır. Hasta pozisyonla ilgili talimata uyarsa, işlem kolaylaşır.

Konu için yapılan aramalar

     

  • İlginizi Çekecek Rastgele konular

  • Yorumlar

    annemin baş ağrısı gözünde ödem ve kabarcıklar vardı nöroloji sıvı almayı uygun gördü alındıktan sonra sıvı basıncı 32 cıktı sizce normal mi? alındıktan sonra ara ara baş ağrısı oluyo sizce bunun sebebi nedir? şimdiden ilgilinize teşekkürler…

    Yorum yapın


    ikaz Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini yitirebilir . Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor konsültasyonunun yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Saygılarla Cokozeliz.Net yönetim ...